Družinski zdravniki Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor so že pred časom pisali o svojem ogorčenju nad razmerami, v katerih delajo oziroma nad novim Splošnim dogovorom 2019. Tokrat so ponovno pozvali k ureditvi razmer na področju družinske medicine. V kolikor njihove zahteve ne bodo uslišane, bodo s 1. junijem družinski zdravniki podali kolektivno odpoved.
“Kljub opozarjanju na nevzdržne razmere, nas silite k še večjemu vpisovanju novih bolnikov in s tem k nekakovostni in škodljivi zdravstveni oskrbi za naše bolnike,” so zapisali zdravniki. 39 zdravnikov ZD Adolfa Drolca Maribor, od tega 80 % specializantov, je podpisalo poziv, da se razmere končno uredijo.
Odločno nasprotujejo vpisovanju večih bolnikov, zaradi varnosti njih samih, so zapisali. Do nujne spremembe Splošnega dogovora za 2019 bodo zdravniki pri svojem delu dosledno
upoštevali standarde in normative, tako kar se tiče vpisovanja novih bolnikov kot časa
trajanja obravnave za enega bolnika (12 minut za vsakega od novih problemov, 15 minut
za kronično bolezen, ter 9 minut za kontrolni pregled enega problema, oziroma 12 minut za
kontrolo kronične bolezni).
Med svoje zahteve in pričakovanja so zapisali:
- Popravek Splošnega dogovora za leto 2019, tako da bo meja za prenehanje
opredeljevanja pacientov 1895 glavarinskih količnikov na tim za leto 2019 in da se bo
omenjena meja zniževala za 5 % na leto do končne vzpostavitve 1500 glavarinskih
količnikov. Omenjenim sprejetim glavarinskim količnikom mora slediti takojšnje ustrezno
financiranje. - Zahtevamo administrativno razbremenitev specialistov družinske medicine, pri čemer
naj se najprej doreče nabor storitev, ki jih lahko izvajajo druge službe, nato pa naj se
ustrezno prilagodi zakonske podlage. - Zahtevamo, da nam ustanovitelji, nosilci zdravstvene politike in ostale institucije s
pristojnostmi na področju zdravstva zagotovijo razmere, v katerih bo družinska medicina
postala bolj privlačna za mlade kadre. V ta sklop nujno sodi tudi splošna ureditev dela v
popoldanskem turnusu le enkrat tedensko. - Treba je postaviti jasno zgornjo mejo dnevnih in tedenskih obremenitev zdravnika družinske medicine. Izhajati je treba iz Zakona o varnosti in zdravju pri delu ter Zakona o pacientovih pravicah.
“V primeru neupoštevanja zahtev bomo družinski zdravniki v ZD Maribor s 1. junijem pristopili h kolektivni odpovedi,” so dodali v kolektivu družinskih zdravnikov. So pa jih pri tej nameri medtem podprli tudi poslanci skupščine Zdravniške zbornice Slovenije.
One Response
Se popolnoma strinjam v vsem kar so navedli v svojih zahtevah.K svoji zdravnici hodim že 30 let in vidim,da je zelo izčrpana,saj želi vsem pacijentom ugodit in pregledat.Vsakokrat ko pridem do nje,vidim vedno znova nove zahteve za zdravnico in nič kolikokrat še dela izven del.časa,saj ji ostane ogromno del,ki jih v del.času nemore opraviti(to so e napotnice,recepti in še in še.)Zdravniki niso roboti in več kot delajo več nemorejo.Najhuje pa je to,da ima odmerjen čas za pacijenta,kar je pravi absurd.