10:09, pet 13. decembra
Maribor
temperature icon 1°C

FOTO: Predstavili novo napravo za preverjanje prisotnosti alkohola

Na Agenciji za varnost prometa (AVP) so ob nacionalni preventivni akciji Slovenija piha 0,0, ki potekata od 4. do 11. novembra, predstavili napravo za samopostrežno testiranje prisotnosti alkohola v izdihanem zraku Flinebox. Naprava je preventivno orodje, ki uporabnike spodbuja, da pred vrnitvijo na cesto premislijo o svojem početju.

V Sloveniji je močno prisotna tako imenovana mokra kultura, za katero je značilno, da je pitje alkohola samoumeven del vsakdana, širši odnos družbe do pitja alkohola pa se odraža tudi v veliki toleranci do prisotnosti alkohola v prometu, je na današnjem dogodku pojasnila direktorica AVP Simona Felser. Prepričana je, da je zato treba problematiko alkohola v prometu reševati na ravni cele družbe.

Foto: Nebojša Tejić, STA

“Začne se z neprilagojeno hitrostjo, nenadnim pospeševanjem, zaviranjem in menjavo pasov. Nadaljuje se s še bolj konkretnimi nevarnimi prometnimi situacijami, kot je nepravilno prehitevanje, neupoštevanje pravil o prednosti, izsiljevanje in agresivna vožnja. Če k temu dodamo še mrak, oster ovinek, bankino in slabo vidnega pešca je lahko kombinacija hitro usodna,” je zatrdila Felser.

Znova je opozorila, da je alkohol v prometu eden najpogostejših dejavnikov tveganja za udeležbo v prometni nesreči. Do 15. oktobra letos so opiti vozniki v Sloveniji povzročili 1190 prometnih nesreč, umrlo je 13 udeležencev. Največ alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč je starih od 25 do 34 let, je podatke predstavila Felser.

Da je v slovenski kulturi visoka toleranca do alkohola problematična, se je strinjala tudi Anica Pišl iz AVP, ki je predstavila delo rehabilitacijskih delavnic AVP. “Na žalost smo na škodljivo pitje in odvisnost v našem okolju bolj pozorni šele takrat, ko se nekomu nekaj zgodi oziroma ko postane človek vsaj na enem področju nefunkcionalen,” je dejala.

Foto: Nebojša Tejić, STA

AVP se zato po njenih besedah zavzema za vožnjo povsem brez alkohola. Zakonsko je za običajne voznike sicer dovoljena količina 0,24 grama alkohola na liter izdihanega zraka, vendar Pišl meni, da je vsako pitje pred vožnjo tvegano, saj ljudje pogosto težko prenehajo piti pod dovoljeno mejo.

Na današnjem dogodku pa so predstavili tudi napravo za samopostrežno testiranje prisotnosti alkohola v izdihanem zraku Flinebox, ki je zasnovan za prireditve in gostinske lokale. Alkotest Flinebox uporabnikom pokaže, ali lahko vozijo ali ne in koliko časa mora preteči, preden lahko sedejo za volan. Obvesti jih tudi, kakšna je globa, ki jim grozi, če se odločijo za vožnjo pod vplivom alkohola, in jim pokaže alternativen prevoz, je pojasnila Roxane Bergamini, ki je projekt predstavila.

vir: sta

Deli z ostalimi:

Druge novice

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Anketa

ANKETA

Ali obiskujete toplice?