Mestni svetniki Mestne občine Maribor so potrdili pobratenje mesta Maribor s kitajskim velemestom Chongqing in Hangzhou.
Na 17. dopisni seji Mestnega sveta Mestne občine Maribor, ki je potekala od srede, 3. maja do danes, 5. maja, je večina svetnikov sprejela Protokol o vzpostavitvi partnerstva (statusa pobratenih mest) s kitajskima velemestoma Chongqing in Hangzhou. Na podlagi bilateralnih pogovorov z mestoma Chongqing in Hangzhou je bila izpostavljena želja za vzpostavitev odnosov pobratenih mest že v jeseni 2015. Z Mestne občine Maribor so sporočili, da v tem času ni bilo možno formalno urediti sklepa oz. to ni bilo izvedljivo s strani MO Maribor, saj da so bile aktivnosti v letu 2016 in 2017 okrnjene. “Žal so aktivnosti na ravni kitajskih mest povezane z ureditvijo formalnega sodelovanja, ki ga je v tem primeru predstavljal danes sprejeti sklep Mestnega sveta MO Maribor,” so zapisali. Ravno iz razloga, ker ti dve mesti omogočata velik potencial za kvaliteten razvoj medmestnih odnosov, še posebej na področju gospodarstva in turizma, je župan Andrej Fištravec mestnemu svetu ponovno predlagal, da sprejme sklep, kateri bi imel posledico začetek poglobljenega odnosa s tema dvema mestoma. Sodelovanje s kitajskima mestoma se bo poglobilo na različnih področjih, pri čemer velja izpostaviti aktivnosti podjetja Snaga Maribor. Direktor podjetja Cveto Žalik, je v dodatnih obrazložitvah na gradivo za mestne svetnike povedal: »Podjetje Snaga podpira aktivnosti Mestne občine Maribor pri sodelovanju z regijami na Kitajskem, saj vidi svojo priložnost v sodelovanju in prenosu tehnoloških rešitev na področju ravnanja z odpadki in krožnem gospodarstvu. Želimo si, da Mestni svet MOM potrdi pobratenje z mestom Chongqing in tako formalizira odnos med mestoma. S tem nam bo omogočeno poglobiti sodelovanje in odpreti nov potencialni trg za prenos znanja in tehnologij.«
Prednost pri sodelovanju z mesti se bo dalo podjetjem iz turistične panoge in podjetjem, ki se ukvarjajo s trgovino ter podjetji, ki se ukvarjajo s start-up podjetništvom. Ob zaključku dopisne seje je Fištravec poudaril: »V zadnjih treh letih je Maribor postal najbolj prepoznavno mesto, ki gradi odnose s Kitajskimi mesti in regijami zato sem prepričan, da je zdaj pravi čas za pobratenje s tema dvema mestoma, saj smo na osnovi zdajšnjega sodelovanja pripeljali močno evropsko-azijsko finančno skupino, ki je kupila Aerodrom Maribor. Chongqing je največja svetovna občina in mesto, kjer se začenja transportna pot med Kitajsko in Evropo, zato so pri tem sodelovanju velike priložnosti ne samo za Maribor in Slovenijo, temveč tudi za Evropo. Hangzhou je prav tako veliko mesto, večje kot Slovenija, pri čemer ne gre zanemariti dejstva, da je bilo to mesto nekdaj prestolnica Kitajske.«
Chongqing je sicer ena od štirih kitajskih občin pod neposredno centralno upravo kitajske vlade, kar pomeni, da niso del nobene province. Občina je velikosti štirih Slovenij (82.403 km 2 ) in šteje približno 29 milijonov prebivalcev. Hangzhou je nekdanja prestolnica Kitajske in se nahaja v provinci Zheijang. Občina je velikosti 16.596 km 2 in šteje približno 9 milijonov prebivalcev. Med drugim je v Hangzhoju tudi sedež največje spletne trgovine na svetu Alibaba Group, ki zaposluje preko 36.000 ljudi. Septembra 2016 je bilo mesto Hangzhou prizorišče velikega srečanja skupine voditeljev največjih svetovnih gospodarstev G20.