Skupaj s Študentskim svetom Univerze v Mariboru, Območnim združenjem Rdečega križa Maribor, projektom Epruvetka in Centrom za transfuzijsko medicino UKC Maribor je danes UKC Maribor obeležil 20-letnico organiziranih terenskih Krvodajalskih akcij Študentskega sveta Univerze v Mariboru.
Danes se je začela spomladanska krvodajalska akcija, ki bo potekala vse do srede, 12. marca 2025, po naslednjem urniku:
– v ponedeljek, 10. marca 2025 med 8.00 in 13.00 na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko UM (Koroška cesta 46, 2000 Maribor),
– v torek, 11. marca 2025 med 7.30 in 17.00 na Centru za transfuzijsko medicino UKC Maribor (Ljubljanska ulica 5, 2000 Maribor) in
– v sredo, 12. marca 2025 med 8.00 in 13.00 na Pedagoški fakulteti UM (Koroška cesta 160, 2000 Maribor).
20 let truda na terenu
Ob začetku spomladanske krvodajalske akcije pa so ob okrogli obletnici začetka predstavili dosedanji trud na področju krvodajalstva rektor Univerze v Mariboru Zdravko Kačič, strokovna direktorica UKC Maribor Nataša Marčun Varda, sekretar Območnega združenja Maribor Rdečega križa Slovenije Metod Dolinšek, prorektorica za študentska vprašanja UM in predsednica Študentskega sveta UM Nomi Hrast ter Erika Kavaš iz Centra za transfuzijsko medicino UKC Maribor.
V tem času je darovalo kri skoraj pet tisoč študentov
Prorektorica za študentska vprašanja UM in predsednica Študentskega sveta UM Nomi Hrast je dejala, da so krvodajalske akcije postale ne samo projekt, ampak so postale tradicija solidarnosti in povezovanja, povezave in pomoči drugim. “Skoraj 5000 študentov je v teh 20 letih darovalo kri in pomagalo reševati življenja. To je izjemna številka, Aza vsakim posameznikom, ki je daroval kri, stoji oseba, ki se je odločila nesebično pomagati drugim, ki jih ne pozna in nekomu, ki ga morda nikoli ne bo srečala, in s tem mu bo morda rešila življenje,” je poudarila Hrastova.
Mladi se nadpovprečno dobro odzivajo na pozive, izziv pa je pri delovni populaciji
Metod Dolinšek, sekretar Območnega združenja Maribor Rdečega križa Slovenije, je dejal: “Mladi se nadpovprečno dobro odzivajo na pozive. Problem, s katerim se kot družba soočamo, pa je, kako povečati število odvzemov pri aktivni populaciji. In predvsem kako razširiti problem delovno aktivne populacije. Povečati delež znotraj delovno aktivne populacije je velik izziv, torej, kako te študente, ki tukaj z nami uspešno in prvič darujejo kri, potem ko bodo tudi v delovnih organizacijah. In zagotavljati še vedno enak pristop do krvodajalstva.” Meni, da so tovrstne krvodajalske akcije, ki jih izvajajo 20 let in tudi te dni, tako uspešne, ker so enostavne, saj jim omogočajo lahek pristop. In prav v tem vidi, da bi morali tudi v prihodnosti izvajati take akcije na terenih, kjer bodo ljudje imeli lahek pristop do krvodajalske akcije.
Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.