Na vrtu in njivi jesenske buče že obilno rodijo. Če nimamo te sreče, da jih naberemo doma, stopimo do bližnjega kmeta, kjer boste dobili nekaj barvitih, malih ali velikih lepotic, ki jih goji že od nekdaj. In se jih do sitega najejmo v juhah, omakah, pečemo jih in polnimo, ali pa pripravimo iz njih presne rezance , ki jih ponudimo le z oljem in česnom, morda pa z avokadovo ali paradižnikovo omako. Sedaj se buče kar ponujajo, da jih predelamo za zimski čas. Predlagam, da pripravimo dva shranka; eden bo slan, drugi sladek.
Bučni pire
Bučni pire je naravno gostilo, zato ga uporabljamo za omake, juhe, pri peki kruha in še kje. Za vas imam idejo za juho, kadar je potrebno nekaj na hitro postaviti na mizo. Vzamemo kozarček s pirejem, ga prelijemo v kozico in segrejemo. Ponudimo s kockami starega opečenega kruha. Juho lahko obogatimo z žličko kisle smetane, ali okrasimo z nekaj bučnimi semeni in poljubnimi zelišči. Je veliko bolj zdrava in okusnejša kot juha iz vrečke, pa še kakšno minutko prej je gotova.
Sestavine:
– Buča ali bučke
– Sol, po želji sveže mleti poper
– Olivno olje
– Zelišča, ki jih imamo najraje: rožmarin, origano, bazilika, majaron ali sivka, lahko tudi mešanica
Priprava:
1. Bučke na tanko olupimo(zelo mlade pustimo neolupljene) in jih narežemo na kocke. Semena odstranimo.
2. Skuhamo jih v čim manjši količini vode do mehkega (odvisno od sorte in velikosti buč-10 do 20 minut)
3. Bučke pretlačimo in začinimo.
4. Vroč pire nadevamo v čiste segrete kozarčke, prelijemo z žlico olivnega olja in dobro zapremo. Pokrijemo z odejo in počasi ohlajamo. Shranimo na hladnem in temnem, kjer se obdrži vsaj do naslednje sezone buč. Če želite podaljšati obstojnost lahko napolnjene kozarčke še pasterizirate v vodni kopeli v loncu ali pečici pri 80-90 stopinjah 15 minut.
Bučna marmelada
To je ena izmed prav okusnih marmelad, ki nas ne stane veliko, tudi če sadja nimamo doma in želimo kupiti kakovostno ekološko sadje.
Pri pripravi bučne marmelade priporočam, da vzamemo buče in enako količino drugega sadja. Stare sorte zgodnjih jabolk so odlična izbira in lahko jih poberemo tudi po tleh. Seveda pa lahko uporabimo poleg buč tudi hruške, maline, ki že drugič letos obilno rodijo, grozdje, pozne sorte sliv ali breskev. Gostila ne potrebujemo zaradi škroba oz. pektina v bučah. Poskušajte, dodajte to kar vam je všeč po okusu oziroma kaj imate na razpolago.
Sestavine:
– 1 kg buč
– 1 kg jabolk
– 0,2 do 0,5 kg sladkorja (surovi trsni sladkor, med, javorjev, agavin sirup, …)
– Sok dveh eko pomaranč ali limon (če želimo tudi naribano lupinico)
– Cimet (če želimo tudi ingver, rum, vanilijo, temne koščke čokolade, kandirane lupinice agrumov, …)
Priprava:
1. Bučke olupimo in narežemo na kocke.
2. Damo jih kuhat v malo količino vode (ali zmehčamo v pečici), medtem pa očistimo in na koščke narežemo jabolka.
3. Bučke kuhamo približno 10 do 20 minut (odvisno od sorte), ko dodamo še koščke jabolk.
4. Kuhamo do mehkega (5 do 10 minut) in dodamo še sladkor. Dobro premešamo.
5. Po 2 minutah kuhanja prav na koncu (če želimo), dodamo začimbe in sok agrumov.
6. Marmelado lahko pretlačimo s paličnim mešalnikom, ali pa pustimo koščke. Čiste tople kozarčke napolnimo z vročo marmelado in jih dobro zapremo.
7. Pokrite počasi ohlajamo.
Avtor: Metka Ternjak Gomboc