VIDEO: S saditvijo plodovk na prostem bo treba še počakati teden ali dva

Dela na vrtovih se nadaljujejo. Po nekaj dnevih toplega vremena sicer sledi spet nekaj mrzlih, a tudi v tem času se da veliko narediti. Med drugim tudi pripraviti sadike plodovk, paradižnikov, čilijev in paprike na skorajšnjo selitev sadik iz ogrevanih rastlinjakov na prosto v zemljo. S pravo nego, v dobri zemlji in s kakovostnimi gnojili […]
Vrtičkarji pozor: Kako izbrati najboljšo sadiko ter katero zemljo in gnojilo?

Pri izbiri zelenjavnih sadik ter tudi cvetličnih in zeliščnih sadik moramo biti pozorni na mnoge dejavnike. Izbrati moramo zdravo rastlino, poskrbeti za dobro zemljo in tudi primerno gnojilo. Za rastline pa moramo pravzaprav skrbeti že od izbire semen, če jih sami vzgajamo, pa dokler imamo rastlino. Le tako bomo dobili najboljše od nje.
Pri izdelavi visokih gred v pomoč tudi volneni filc

Kljub napovedani pozebi so se marsikje že lotili prvih del na vrtu ali pa jih v kratkem načrtujejo. Mnogi so se že odločili tudi, da bodo na svoje vrtove uvedli visoke grede. Kako jih sestaviti, kaj narediti, da bodo čim bolj učinkovite, smo povprašali v podjetju Soven, v katerem imajo tudi nekaj materialov za sestavo […]
NA VRTU: Jesenski nabiralci – uživati in prihraniti

Narava se z zadnjimi močmi baha s pisanimi barvami in zadnjimi sončnimi žarki preden se bo odela v sivo in belo barvo. Zato izkoristimo vsako prosto minuto in pojdimo v naravo. Na vrtu nas še vedno čaka obilica opravil s shranjevanjem zelenjave, setvijo zelenjadnic za zimo, …. A tudi če nimamo vrta se lahko lotimo […]
NA VRTU: Čudežna aloja tudi pri vas doma

Aloja, ta neverjetna rastlina. V zdravilne namene so jo porabljali že v antiki in skozi stoletja je izkazovala skoraj čudežno moč. In odlična novica je, da ni zahtevna za vzgojo in jo tako lahko imamo doma vedno pri roki.
NA VRTU: “Kapucinkine” kapre, tudi zoper prehlad

Na našem vrtu imajo kapucinke (poleg kamilic, ognjiča, tagetesa, maka …) dovoljenje, da rastejo povsod, saj so paša za oči, čebelice jo imajo rade, zanimive so za kulinarična ustvarjanja in pravi vrtni pomagač v boju z »nepridipravi« na rastlinicah.
NA VRTU: Kaj še na gredice v septembru ?

Tudi ko se dnevi skrajšajo, ko jutranja megla poboža rastline in se rosa vleče vse v dopoldan ter se vrt obarva v žareče jesenske barve je še vedno čas, da posejemo in posadimo zelenjadnice.
NA VRTU: Sajenje zelenjadnic za jesen

Narava je poleti zelo radodarna z zelenjavo in jo imamo v izobilju, a vestni vrtičkarji moramo pomisliti tudi kaj bomo dali v solatne sklede v zimskih dnevih. Ko poberemo iz gredic nizek fižol, rastline samo porežimo. Koreninice pustimo v tleh zaradi bogastva z dušikom.
NA VRTU: Česen lahko sušimo tudi v šopu

V prejšnjem mesecu smo govorili o spravilu česna, no zdaj pa je čas, da ga še shranimo. Česen lahko ostane v shrambi uporaben 4 -8 mesecev, odvisno od sorte, časa sajenja, načina pridelave, pobiranja in hranjenja.
NA VRTU: Domači sladoled zdrava popestritev naših jedilnikov

Sladoled ni pogruntavščina izpred nekaj sto let. V sladoledu podobni sladici so uživali že pred našim štetjem, ko so ledu dodajali med, vino in sadne prelive. Šele veliko kasneje so začeli dodajati mlečne izdelke. Pravi mojstri v pripravi ledenih dobrot so Italijani in Francozi in tam raznolikost okusov ne pozna meja.