Spomladi se narava znova prebuja, z njo pa se začne tudi vsakoletna migracija dvoživk, ki iz svojih prezimovališč potujejo proti mrestiščem.
Ta pojav se običajno začne, ko nočne temperature presegajo ledišče, zemlja pa je vlažna od dežja. Dvoživke, kot so žabe, krastače, močeradi in pupki, začnejo množično selitev vsak dan ob mraku, ko zapustijo prezimovališča v gozdu in se podajo proti vodnim površinam, kjer odložijo jajca (mrest). Vendar pa lahko ljudje s svojo nepazljivostjo na cestah, ki prekinjajo njihove migracijske poti, povzročimo smrt teh živali.
Dvoživke so ogrožene vrste, zavarovane po zakonodaji, in imajo pomembno vlogo v ekosistemih, saj prispevajo k ohranjanju vrstne pestrosti ter pomagajo uravnavati populacije škodljivcev.
Akcija pri Treh ribnikih
Mestna občina Maribor vsako leto organizira akcijo Pomagajmo dvoživkam pri Treh ribnikih, katere cilj je preprečiti smrt dvoživk na cestah. Lani so s pomočjo prostovoljcev uspešno prenesli 493 dvoživk, predvsem krastač, medtem ko je bilo rosnic in sekulj zelo malo. Kljub temu pa je bilo v preteklem letu več smrtnih žrtev, saj je kar 82 dvoživk končalo pod kolesi vozil.
Akcijo koordinira Skupna služba varstva okolja Skupne občinske uprave Maribor, na terenu pa jo izvajajo člani Društva študentov naravoslovja, ki vsak večer popišejo dvoživke in jih previdno prenesejo čez cesto. Na najbolj nevarnih delih ceste so postavljene zaščitne ograje, ki dvoživkam preprečujejo nadaljevanje poti po cesti. Podjetje Nigrad je očistilo tudi dva podhoda pod cesto Za tremi ribniki, ki omogočata varen prehod dvoživk.
Pridružite se prostovoljcem!
Za vse zainteresirane prostovoljce, ki bi želeli pomagati pri prenosu dvoživk čez cesto, je zbirno mesto ob mraku na parkirišču pri ribnikih. Za natančnejše informacije spremljajte Facebook stran Društva študentov naravoslovja (DŠN).
Bodimo pozorni tudi drugod
Selitve dvoživk pa ne potekajo le na območju Treh ribnikov. Na drugih lokacijah v mestu in okolici, kot je na primer cesta skozi Kamnico proti Rošpohu, se lahko prav tako srečamo z dvoživkami na poti proti mrestiščem. Zato pozivamo vse voznike, da so v tem času še posebej pozorni na cestah, zmanjšajo hitrost in ostanejo strpni. S tem lahko pomembno prispevajo k ohranjanju teh dragocenih bitij.
Pomagajmo dvoživkam, da varno dosežejo svoja mrestišča in pripomoremo k ohranjanju naravne ravnotežja v našem okolju!