V dveh primerih so bili mariborski policisti obveščeni o spletnih goljufijah.
“V obeh primerih so neznani storilci oškodovanca prepričali, da razpolagata s kriptovalutami, z namestitvijo aplikacij, oz. nudenjem občutljivih podatkov pa sta omogočila prenos finančnih sredstev, v enem primeru za približno 10.000 eur, v drugem pa za približno 70.000 eur,” so zapisali.
Goljufi kličejo na naključne telefonske številke in se lažno predstavljajo kot uslužbenci znanih menjalnic kriptovalut.
Oškodovancem običajno v polomljeni slovenščini zagotavljajo, da jih na virtualni denarnici čakajo sredstva v višini nekaj tisoč evrov. Zahtevani pogoj za izplačilo teh sredstev pa je namestitev programa za oddaljen dostop (Anydesk) na računalnik in/ali mobilni aparat. V nadaljevanju storilci upravljajo z računalnikom, vstopijo v spletno banko in odtujijo vsa sredstva, ki so na voljo na računu.
V policiji zato opozarjajo, da:
se ne oglašate na neznane telefonske klice iz tujine,
gre lahko tudi za ponarejene slovenske telefonske številke – če sprejmete klic s ponudbami o zaslužku s kriptovalutami, nemudoma prekinite povezavo,
na računalnik ali telefon ne nameščate programov za oddaljen dostop,
nikomur ne dovolite upravljanja z vašim računalnikom ali telefonom,
nikomur ne dovolite dostopa do vaše spletne banke,
Ob morebitnem oškodovanju zberite vso razpoložljivo dokumentacijo (elektronsko pošto, podatke o transakcijah, morebitne mobilne številke, naslove elektronske pošte, IP številke) in se za prijavo čimprej obrnete na najbližjo policijsko enoto ter svojo banko.